Plavání, jeden z nejzdravějších pohybů, který můžeme našemu tělu dopřát

Plavání je jeden z mála typů fyzické aktivity, kterému se mohou věnovat téměř všichni, tedy například i lidé starší, obézní či s rozmanitými zdravotními potížemi, které je při jiném typu pohybové činnosti limitují či ji činí zcela nemožnou. Plavání přináší řádu výhod nejen pro naše fyzické zdraví, ale také pro zdraví mentální. Právě zimní měsíce jsou dobou, kdy vzhledem k nepřízni a nestabilitě venkovního počasí je návštěva bazénu skvělou možností.

Procvičuje celé tělo

Jednou z největších výhod plavání je, že při něm procvičujeme celé tělo, od hlavy až k patě. To, do jaké míry konkrétní svaly zapojujeme, je samozřejmě ovlivněno plaveckým stylem. Každý z nich se zaměřuje na trochu jiné svalové skupiny a voda klade mírně odlišný odpor. Nicméně bez ohledu na to, jaký plavecký způsob používáte, vždy zapojujete většinu svalů. Kromě toho plavání zvyšuje tepovou frekvenci, tonizuje svaly a zlepšuje naši vytrvalost.

Posiluje srdce i plíce

Plavání není přínosné jen pro svaly, ale také po naše srdce a plíce, které posiluje. Podle některých vědců je tak prospěšné, že může dokonce snižovat riziko úmrtí. Ve srovnání s neaktivními lidmi mají plavci přibližně poloviční riziko úmrtí. Některé další studie ukázaly, že plavání může pomáhat snižovat krevní tlak.

Zlepšuje spánek a snižuje stres

Plavání může pomoci lidem, kteří trpí nespavostí. Ve studii provedené na starších osobách s nespavostí účastníci uváděli, že se jim po pravidelném aerobním cvičení, jako je plavání, zlepšila kvalita spánku. Jakýkoli pohyb, tedy i plavání, se často doporučuje i jako způsob, jak ulevit organismu od stresu.

zdroj: pixabay.com

Plavání jako součást terapie

Plavání může pomoci zmírnit některé bolesti nebo zlepšit zotavení po určitých zraněních či operacích. Jedna studie publikovaná v časopise The Journal of Rheumatology ukázala, že lidé s osteoartrózou zaznamenali výrazné snížení bolesti a ztuhlosti kloubů a pociťovali menší fyzické omezení po zapojení do aktivit, jako je plavání a jízda na kole.

Vhodný sport pro osoby s astmatem

Díky vlhkému prostředí krytých bazénů je plavání skvělou aktivitou pro lidi s astmatem. Navíc dechová cvičení spojená s tímto sportem, jako je zadržování dechu, mohou pomoci rozšířit kapacitu plic a získat kontrolu nad dýcháním. Na druhou stranu existují ale i výzkumy, které naznačují, že plavání může zvyšovat riziko astmatu kvůli chemikáliím používaným k úpravě bazénů. Pokud je to možné, měli by astmatici dávat přednost bazénům se slanou vodou.

Další přínosy

Kromě výše uvedených pozitiv plavání přináší ještě celou řadu dalších benefitů, například pomáhá udržovat zdravou váhu, zlepšuje koordinaci, flexibilitu či držení těla.

Zdroj: betterhealth.vic.gov.au, cdc.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, jrheum.org, tandfonline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu