Každoročně onemocní depresí zhruba 5 % lidí. Hlubokou depresi alespoň jednou v životě prý zažije až 20 % lidí. Často ale neznáme přesnou hranici mezi opravdu špatnou náladou a depresivním onemocněním. Metodické příručky mají jasno. Deprese jako onemocnění se vyznačuje hlubokým smutkem, útlumem myšlení i motoriky, úzkostnými náladami, pocitem prázdnoty a beznadějným pohledem na negativně hodnocený svět i sebe sama.
Co se děje v našem těle?
Deprese, ať už těžká nemoc nebo „jen“ podzimní depresivní rozlada s sebou nese také nespavost, předčasné ranní probouzení. Objevuje se nadměrná únava a ospalost během dne, ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání se, ztráta energie, vyčerpanost a malátnost. Ochabuje zájem o sexuální život, v nejtěžších případech se člověk není schopen přinutit k jakékoli činnosti a objevují se myšlenky na smrt či sebevraždu.
Deprese je spojena s nedostatkem chemických látek, takzvaných neurotransmiterů. Jde o látky noradrenalin, serotonin a dopamin. Antidepresiva dokážou zvýšit jejich množství, a tak normalizovat celkovou rovnováhu psychiky a depresi zmírnit. V případě, kdy je deprese opravdu extrémně hluboká, používají se i dnes elektrošoky, které se provádějí v celkové narkóze a při svalovém uvolnění.
Zdravý člověk a deprese
Někdy se ve stavu deprese ocitne i zdravý člověk. Neumí si vysvětlit, co se to s ním stalo a co stav způsobilo. Může se jednat například o působení činnosti endokrinních žláz, proto deprese často propuká v pubertě, v době klimaktéria, po porodu či kolem menstruace. Nebo právě při změně ročních období. Samozřejmě nesmíme zapomenout na deprese, které se objeví po zvlášť těžké životní změně nebo ztrátě. Lehčí deprese bývají také po prodělaných virózách, a těch je na podzim hodně.
Hlavně si nehrajte na hrdinu se silnou vůlí, který si se vším poradí. Ano, v běžném životě to tak můžete mít, v případě deprese to ale neplatí, není ovlivnitelná vůlí. Je to stejné onemocnění, jako jsou na podzim například chřipky a nachlazení a pokud náhodou onemocníte, není se za co stydět! Pokud potíže přetrvávají, je vhodné navštívit lékaře.
Deprese není žádná ostuda!
To je velmi důležité mít na paměti, deprese může skolit i největšího borce na světě. Ani za návštěvu psychiatra se stydět nemusíte, je to odborný lékař jako každý jiný a užívání antidepresiv lze klidně srovnat s užíváním antibiotik. Akorát se užívají delší dobu. Mnohdy se po pár měsících stav upraví zpátky do normálu a vše začne fungovat zase tím „správným“ způsobem.
Nemusíte ale hned utíkat za psychiatrem. Jestliže vám bývá psychicky špatně každý rok na podzim, není divu. Slunečné dny plné energie a optimismu končí, přicházejí mlhy, tmavá obloha během dne a dříve se stmívá. Vědomí, že zase nastane zima také dvakrát nepovzbudí.
Pokud jste tedy tyhle „stavy“ už zažili a víte, že nakonec přejdou, nezbývá než se obrnit trpělivostí, zdravě jíst, doplňovat vitaminy a minerály, dostatečně spát, relaxovat a dopřávat si věci, které vám náladu zlepší.