Sebeláska: jak se naučit mít rád své tělo?

Sebevědomí a sebeláska jsou věci, o kterých se v poslední době vyjadřují všichni. Mít se rád je něco, co zní hodně automaticky a tak, že nad tím snad ani nemůžete přemýšlet. Vždyť kdo by se neměl rád? Překvapí vás, kolik lidí, ač vypadají, že jsou v pohodě a netrpí problémy, se ve skutečnosti nemají rádi, podceňují se, mučí sebe i své tělo a nemají sílu to jakkoliv změnit nebo s tím něco udělat. Navíc tomu nepřispívá ani doba internetu a sociálních sítí, kde se často sdílí jen to dobré, správné a to, co vypadá dokonale.

Mít se rád je základ

Na tom můžete stavět v mnoha dalších životních etapách. Jenže je jednoduché to říct, napsat, ale realizovat vše, co si zamanete, nenechat se rozhodit druhými, být k sobě pečující a milující, to už je těžké. Pro někoho nemožné. Musíte se však ocenit. Neříkáme, že máte být spokojení se vším, co se okolo vás děje, ale správně cílenou péčí a podporou se můžete dostat tam, kam chcete, aniž si budete ubližovat. Jak mít rád své vlastní tělo?

Oceňte jej

Máte pár kilo navíc a chcete zhubnout? Pak je to v pořádku, o tělo pečujete. Máte motivaci k pohybu a vidinu cíle? To je dobře, je to váš hnací motor. Někdy však neuškodí zastavit se a podívat se na sebe a na to, co všechno jste pro sebe udělali, co jste dokázali. Jde se vám do schodů už lépe? Cvičení vás baví? Nebolí vás ráno záda? Zvedáte větší zátěž s činkami? To jsou přeci pokroky a je potřeba se za ně ocenit!

Věci, které jsou fajn

Dělejte to, co vám pomáhá udržovat dobrou náladu, co vám dělá radost. Dopřejte si začátek dne s dobrou snídaní, jděte na procházku, spěte osm hodin, dejte si dobrou koupel, večer si dejte nohy nahoru a relaxujte. Zkrátka vše, co vás baví, co vám zpříjemní váš život.

Už od rána

Když si naplánujete ráno jógu, plavání, cvičení, procházku, celý den budete mít hodně energie a budete mít pocit, že najednou stihnete víc věcí, budete produktivnější a v mnoha ohledech také pomůžete sobě a svému tělu.

Cvičte, ale pro radost

Chodíte do posilovny, protože musíte? Nechte toho. Raději si dejte oblíbenou jógu, jděte si zaplavat, na procházku, jezděte na kole a podobně. Najděte si druh sportu, který se vám bude líbit, který vám pomůže nejen formovat tělo, ale třeba vás také bude bavit.

Nepřehlédněte: Žena se ráno probudila a neslyšela nic, co jí její přítel říkal. Co zapříčinilo vadu sluchu?

Tady a teď

Až zhubnu, až uklidím, až si najdu partnera, až budu mít lepší práci. Samé až? Zapomeňte na něj, žijte teď a tady. Neustále odkládat štěstí může znamenat, že se k němu nikdy nedopracujete. Pořád bude samé až, pořád se budou objevovat překážky a ne vždycky budete mít sílu vše zpracovat. Přítomnost, to je vaše heslo!

Soubor odměn

Odměňujte se. Ať už to znamená nové šaty, masáž, wellnes nebo jen výlet. Odměna je dobrý pomoc a motivace k tomu držet se na své cestě k lepšímu a šťastnějšímu životu. Pozor na odměny ve formě jídla, to není nejlepší řešení.

Autor: Zuzana Žáková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu