Neustálý hlad – proč tomu tak je a jak to řešit?

Sotva se najíte, už máte zase hlad, případně ihned poté, co dojíte, cítíte neodbytnou chuť na něco dobrého, sladkého nebo prostě na něco speciálního? A mnohdy vás to tolik pronásleduje, že jdete a danou věc si dáte. Ať se najíte k prasknutí nebo jíte tak, jak máte, neustálá chuť na něco či hlad vám nedá spát? Pronásleduje vás to a musíte kvůli tomu pořád myslet na jídlo, pořádně se nesoustředíte a obecně to není moc komfortní? Následně jste unavení z přemíry sladkostí a sladkých jídel, což není zrovna to, co by vám a vašemu tělo mělo a mohlo prospívat. Zamyslete se, co děláte špatně.

Chyby, které vyvolávají neustálý hlad

Možná děláte jednu z výše uvedených chyb, což může mít za následek neustálý hlad, touhu znovu si něco dát a zasytit se. Kvůli tomu jíte daleko víc, věci, které jsou zdravému jídelníčku na hony vzdálené. A poté přibíráte, musíte kupovat o číslo větší oblečení, nemáte dobrou fyzičku a vše se nabaluje. Pojďte se zaměřit na to, co možná děláte špatně a následně pracovat na odstranění. Jakých chyb se můžete dopouštět?

Chybí bílkoviny

Bílkovina je pro lidské tělo velmi důležitá, protože se často říká, že je to stavební kámen pro lidské tělo a svaly. Bez bílkovin se váš jídelníček prostě neobejde. Někteří výživoví poradci doporučují konzumovat jeden gram bílkovin na jeden kilogram své vlastní váhy. Kde najdete bílkoviny? Vejce, mléko, kuřecí maso, jogurt, tvaroh, sýr, skyr, kefír a podobně. Zamyslete se nad celým jídelníčkem.

Spousta rafinovaného cukru

Jde o jeden z hlavních důvodů, proč máte neustále a pořád hlad. Po celý den. Zkuste vynechat jednoduché sacharidy a také bílý cukr. Sledujte etikety, které jsou na jednotlivých produktech. Sacharidy jsou fajn, ale kolik cukrů z toho výrobek obsahuje? Raději sáhněte po celozrnném pečivu, protože právě v něm jsou ty správné sacharidy než v koblize.

Nedostatek vlákniny

Do jídelníčku ji zařadit musíte, jinak nezhubnete, asi nikdy. Vláknina umí zasytit, nebudete mít hlad, zlepší se hladina cukru v krvi, nebudete mít neustále chutě na něco sladkého a také pomáhá jako prevence v dobrém a správném vyprazdňování či při péči o tlusté střevo.

Průmyslově zpracované potraviny

Bílý chléb, sušenky, kečup, konzervy, salátové dresinky, zpracovaná a hotová jídla. V nich je spousta nezdravých tuků a rafinovaných cukrů. Raději si uvařte, než si koupíte hotovku, kterou ohřejete nebo jen dosmažíte. Raději si udělejte zálivku na salát, než si ji koupit.

Nepřehlédněte: Co ničí zuby – na jaké potraviny si dát pozor?

Minimum spánku

Spánek je důležitý pro regeneraci těla, navíc během něj také hubnete. Pokud nespíte správně, můžete tloustnout a také vám hrozí cukrovka. Dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek, minimálně osm hodin je potřeba nejen pro regeneraci těla, ale také pro správný proces hubnutí.

Málo tekutin

Hlad je převlečená žízeň, říká se. Dbejte na správný pitný režim. Zelený čaj, neperlivá voda, voda s citronem či jiným ovocem. To jsou klíče, které pomohou zavodnit vaše tělo, správně jej hydratovat, pročistit a také mu pomoci ve chvíli, kdy máte hlad nebo chuť na něco sladkého.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu