Oblíbená keto dieta – jaké jsou její klady a zápory?

Keto dieta je o tom, že pokud snížíte příjem sacharidů, které jsou hlavním zdrojem energie, na minimum, tělo si začne vyrábět energii z uložených tuků. Z tuků v potravě, na rozdíl od sacharidů, nelze vytvořit dostatek energie, a tak tělo bere ze svých zásob. Podle průkopníků keto diety se v tuto chvíli tělo dostává do stavu ketózy a začne vytvářet ketolátky, tedy ketony. A ty právě vznikají štěpením tukových zásob.

Jak držet keto dietu?

Organismus do ketózy dostanete tak, že snížíte denní příjem sacharidů na naprosté minimum, čili pod 50 až 30 gramů.

Jsou tu 3 fáze:

  1. fáze diety – snížíte příjem sacharidů na 30 gramů denně.
  2. fáze diety – příjem sacharidů se zvyšuje na 50 gramů denně.
  3. fáze diety – příjem sacharidů se ustálí asi na 80 gramů za den.

Jednotlivé fáze jsou stejně dlouhé, jejich doba trvání se stanovuje podle toho, zda potřebujete řešit mírnou či velmi výraznou nadváhu. Délka jedné fáze by neměla překročit 8 týdnů, ale odborníci, kteří považují tuto dietu za nebezpečnou, doporučují její držení pouhé 3 týdny.

Návrat k jídlu?

Při návratu k normální stravě během 3. fáze diety se pomalu navyšují sacharidy. V této době se ale člověk učí sestavovat si vyvážený jídelníček s optimálním poměrem živin. To je nejdůležitější, protože jinak bude následovat klasický „jo – jo efekt“.

Proč to funguje?

Výhodou diety je, že člověk nemá hlad a většinou ani chuť na sladké. Strava se zakládá na zvýšeném příjmu bílkovin a zeleniny, které jsou velmi syté. Tělo při keto dietě opravdu čerpá pouze z tukových zásob a nikoli ze svalů, které se během přísných redukčních diet ztrácejí jako první.

Jak vynechat cukry?

Téměř každá potravina nějaký cukr obsahuje, a tak se prakticky nedá uhlídat množství, které tělu dodáme. Z běžných surovin keto dietu asi poskládat nelze, ale na trhu jsou speciálně vytvořené směsi, koktejly, pudinky a další jídla. Nebo si můžete zakoupit kuchařku, ve které najdete stovku nízkosacharidových receptů.

A na co si dát pozor?

  • Stav ketózy má i dehydratační účinky a první kila jdou dolů na úkor obsahu vody v těle. Takže dostatečně pijte, při keto dietě je to zásadní věc.
  • Glukóza, tedy jednoduchý sacharid, je velmi důležitá pro výživu mozku. A tomu trvá několik dnů, než si zvykne na alternativní zdroj, na ketolátku.
  • Při držení diety se proto mohou objevit poruchy nálad a celkové „divné“ stavy, proto se doporučuje zpočátku neplánovat žádnou náročnou činnost.
  • Pokud omezování cukrů trvá dlouhodobě, tělu začnou tyto látky chybět. Výsledkem je podrážděnost, horší schopnost koncentrace a bažení po sladkém.
  • Tím, že vyřadíte obiloviny a výrobky z nich znamená, že ve stravě začne chybět vláknina a také vitamin B.

Tak, dámy, hlavně opatrně a hurá do hubnutí!

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu