Zázvor: Přírodní lék známý již ve starověku. Na co všechno je dobrý?

Zázvor je dobrý do kuchyně, a možná ještě lepší k léčbě nejrůznějších neduhů. Starověké spisy z Řecka, Říma, Číny či arabských zemí popisují používání zázvoru jako léčiva. Byl oblíbený zejména při léčbě žaludečních potíží, nevolnosti a průjmu. Jiná tradiční léčebná použití zázvoru popisují jeho použití k léčbě bolesti svalů a kloubů, chřipky a nachlazení, ale také k mírnění menstruačních křečí. V současnosti se zázvor používá čerstvý, sušený, zpracovaný na tablety, tobolky nebo tekuté extrakty. Zázvor dnes pomáhá stejně jako ve starověku.

Uklidňuje žaludeční nevolnost

Jak jsme již zmínili, zázvor zmírňuje nevolnosti nejrůznějšího původu, zejména nutkání na zvracení, zvracení a průjem. Pomoci může u lidí po vnitřních operacích a těm, kdo procházejí chemoterapií. Zázvor napomáhá k urychlení procesu zažívání a rychle vyprazdňuje žaludek.

Mírní záněty

Zázvor bývá používán jako léčebný doplněk při revmatoidní artritidě a osteoartróze, tedy stavů způsobujících poškození kloubů. Jelikož je protizánětlivý, může být též schopen zmírnit bolest kloubů v důsledku zánětu, který artritida způsobuje. Účinná je též lokální vnější aplikace, kdy se zázvor přikládá na artritidou poškozená místa.

Snižuje hladinu krevního cukru

Pokud si přidáte zázvor do jídelníčku, pomůžete stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit riziko vzniku diabetes 2. typu. V jedné potvrzené studii vědci zjistili, že lidé s diabetem 2. typu, kteří užívali 1.600 miligramů práškového zázvoru po dobu 12 týdnů, měli ve srovnání s kontrolní skupinou zlepšenou citlivost na inzulín, nižší triglyceridy a nižší celkový cholesterol.

Čtěte také: Faktory, které zpomalují váš metabolismus.

Snižuje riziko rakoviny

Kořen zázvoru může být silnou zbraní v boji proti rakovině. Vědci našli důkaz, že aktivní látka v zázvoru, takzvaný gingerol (z aglického „ginger“ = zázvor) má schopnost bojovat proti rakovině. Nejvíce účinný je při prevenci a léčbě gastrointestinálních rakovin. Navíc zázvor obsahuje velké množství antioxidantů, které jsou pravděpodobně zodpovědné za potlačení růstu rakovinných buněk. Antioxidanty v zázvoru mohou dokonce celkově zpomalit proces stárnutí.

Mírní menstruační křeče

Co se týká bolesti, zázvor může být srovnatelný s léky proti bolesti, například s Ibuprofenem. Ženy, které si vezmou při menstruačních bolestech 250 mg zázvorové tobolky 4 x denně, dosáhnou stejné úlevy od bolesti jako ty, které užily 400 mg tabletky Ibuprofenu 4 x denně.

Nepřehlédněte: Můj imunitní systém napadá tkáně, lékaři zpočátku tvrdili, že trpím úzkostmi.

Kromě jmenovaných výhod vám zázvor díky gingerolu pomůže předcházet i léčit infekci dýchacích cest, snižovat horečku a potlačit kašel. Dodá vám pocit tělesného tepla, což může být dobré i při mnoha jiných situacích, než je srážení horečky. Ačkoli nebyly prokázány žádné vedlejší účinky ani negativní interakce s jinými léky, vždy se raději o užívání zázvoru poraďte s lékařem!

Zdroj: Healthline | foto: freepik

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu